امولسیفایر

امولسیفایر

امولسیفایر

امولسیون سیستمی ناهمگن است و رایج ترین امولسیون‌های روغن در آب، با آب به عنوان فاز پیوسته و مایع آلی نامحلول در آب به عنوان فاز پراکنده بحساب می‌آیند. همچنین امولسیفایر آب در روغن، با آب به عنوان فاز پراکنده و مایع آلی نامحلول در آب به عنوان فاز پیوسته نیز وجود دارد. اما زمانی که این دو مایع از هم تفکیک می‌شوند، نیاز به یک عامل اضافی دیگر جهت مخلوط شدن دوباره و بازگرداندن خواص امولسیون است.

بیشتر بدانید : گل حفاری چیست؟

امولسیفایر چیست؟

اما امولسیفایر نوعی ترکیب آلی است که مایعات غیرقابل اختلاط را به امولسیون پایدار مبدل می‌کند. در واقع مواد فعال سطحی هستند، که کشش سطحی بین مایعات را کاهش می‌دهند و مایعات غیرقابل اختلاط را به راحتی به امولسیون تبدیل می‌کنند.

در حین امولسیون‌سازی، فاز پراکنده به طور یکنواخت در فاز پیوسته به شکل دانه‌های مایع کوچک (با قطر بین 0.1 میکرون تا ده ها میکرون) توزیع می‌شود و از تجمع متقابل آنها جلوگیری می‌کند و امولسیون را ثابت نگه می‌دارد.

امولسیفایر حفاری

امولسیفایر یک ترکیب شیمیایی موثر در تهیه و نگهداری سیال حفاری با پایه روغنی یا سنتزی است که با تشکیل امولسیون آب در روغن ( امولسیون معکوس ) کشش سطحی بین روغن و آب را کاهش می‌دهد. اضافه نمودن این ترکیب در گل حفاری، اجازه می‌دهد امولسیون‌های پایدار با قطرات کوچک تشکیل شوند.

ترکیبات امولسیفایر

امولسیفایر گل حفاری بر پایه روغنی، به دو دسته اولیه و ثانویه طبقه‌بندی می‌شود. ترکیب ثانویه معمولا به تنهایی برای ساخت گل روغن پایدار استفاده نمی‌شود. این ترکیبات می‌توانند از صابون‌های اسید چرب کلسیم و یا اسیدهای چرب مختلف و آهک یا مشتقاتی مانند آمیدها‌، آمین‌ها، آمیدآمین‌ها و ایمیدازولین‌ها باشند که از واکنش اسیدهای چرب و ترکیبات مختلف اتانول آمین ساخته شده‌اند.

امولسیفایر پایه روغنی

امولسیفایر مانند یک فیلم کپسوله‌کننده، قطرات آب را در خود احاطه می‌کند و میزان اسیدهای چرب در فاز روغن افزایش و گسترش می‌یابد. اما مولکول‌هایی از این ترکیب که نمی‌توانند در اطراف قطره‌ها جا بگیرند، خوشه‌هایی (میسل) در فاز روغن تشکیل می‌دهند یا بر روی جامدات می‌نشینند و جذب می‌شوند.

 قطره‌های امولسیون گل و روغن هر کدام مانند یک سلول اسمزی کوچک رفتار می‌کنند. امولسیفایر اطراف قطره‌ها مانند یک غشای نیمه تراوا قرار می‌گیرد. در این حالت، آب می‌تواند از طریق آن حرکت و عبور کند، اما به یون‌ها اجازه عبور نمی‌دهد. بنابراین گل‌ پایه روغنی قابلیت ویژه‌ای پیدا می‌کند (که گل‌های آبی ندارند) که به سادگی با تنظیم شوری در فاز آبی گل روغن، انتقال آب به قطرات و از قطرات را کنترل می‌کند.

برای اطلاع از قیمت محصول با شماره 8935-927-0912 تماس بگیرید

انواع امولسیفایر

افزایه‌های امولسیفایر گل حفاری بر پایه روغن، در صنعت حفاری به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم‌ می‌شوند.

  • امولسیفایر اولیه (OBM Emulsifier Primary)

این افزایه در تشکیل امولسیون کمک می‌نماید و سبب افزایش پایداری و کارایی گل حفاری پایه روغنی و آبی می‌شود. افزودن این ترکیبات به گل، خواصی مانند ویسکوزیته، تنش سطحی و فشار میان منافذ را کنترل می‌کند. همچنین با افزودن امولسیفایر به گل حفاری دو فازی (آب و روغن جدا) سبب میکس شدن و یکنواختی و پایداری گل می‌شود.

این امر سبب جلوگیری از تغییرات شدید در خواص گل، گرفتگی و یا نشت گل خواهد شد. بنابراین هزینه‌های تحمیلی در پروژه را کاهش می‌دهد و کارایی سیستم حفاری را بالا می‌برد و نیاز به استفاده از دیگر افزایه‌ها را کاهش می‌دهد.

  • امولسیفایرهای ثانویه (OBM Emulsifier Secondary)

امولسیفایر ثانویه از مولفه‎‌های حیاتی چاه‌های نفتی و بخصوص گل حفاری پایه روغنی، بشمار می‌رود. در حالی که افزودن نوع اولیه در گل بر پایداری اولیه امولسیون تاثیر مستقیم دارد، نوع ثانویه به تقویت و بهبود کارایی گل کمک می‌کند. معمولا از نوع دوم در کنار نوع اولیه استفاده شده و به تنهایی به گل اضافه نمی‌شوند. ترکیب این دو نوع از امولسیفایر، مخلوطی یکنواخت از گل با پایداری خوب در شرایط محیطی مختلف فراهم می‌کند.

در امولسیفایر نوع ثانویه،، قابلیت‌های اضافی دیگری نیز دیده شده و با افزودن آن به گل، اتلاف مایع، کاهش تنش سطحی را در بر دارد و ویژگی‌های رئولوژیکی گل را بهبود می‌بخشد. خاصیت رطوبت‌دهی و چسبندگی به سطوح سیستم را ارتقا داده و پایداری چاه و فرو نریختن آن را تضمین می‌کند.

مزایای امولسیفایرهای اولیه و ثانویه

از مزایای افزودن امولسیفایرهای اولیه و ثانویه، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • به ثبات گل مبتنی بر روغن در دمای بالا کمک می‌کند
  • قابل افزودن مستقیم به سیستم مقاوم در برابر آلودگی الکترولیتی
  • کاهش نرخ فیلتراسیون را به همراه دارد
  • به تشکیل امولسیون پایدار آب در روغن کمک می‌کند

بیشتر بدانید : خرید امولسیفایر

تفاوت امولسیفایر اولیه و ثانویه

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، امولسیفایر سیال حفاری روغنی، شامل دو نوع اولیه و ثانویه است. در اصل و در عمل نیز به همین شکل است. این دو به مقادیر متفاوت شاخص اشاره دارند. در واقع استفاده از این دو نمونه در کنار هم، تعادل در سیستم گل را به‌همراه خواهد داشت.

هر دو برای گل حفاری مبتنی بر روغن استفاده می‌شوند. همچنین ویژگی‌های مقاومتی مختلفی در برابر دمای بالا، مقاومت در برابر تهاجم نمک و کلسیم، کمک به پایداری دیواره چاه، روانکاری خوب، آسیب کمتر به سازندهای نفت و گاز و کیفیت کیک گل خوب، برای اطمینان از کارآمدی عملیات حفاری با خود به همراه دارند.

امولسیفایر صنعتی

امولسیفایر صنعتی در اصل اسید چرب پلی آمینه است و برای امولسیون کردن آب به روغن در روغن و یا سیال حفاری مبتنی بر روغن استفاده می‌شود. پایداری امولسیون عالی فراهم می‌نماید و به عنوان یک عامل مرطوب‌کننده، عامل ژل و تثبیت کننده سیال در پایه روغن معدنی بشمار می‌رود. همچنین برای کنترل فیلتراسیون و برای پایداری دما نیز استفاده می‌شود.

کاربرد:

امولسیفایر اولیه به عنوان یک افزایه در محلول استفاده می‌شود که یک امولسیون عالی، بسیار پایدار و عامل مرطوب‌کننده روغن می‌سازد. به پایداری دما و کنترل فیلتراسیون HTHP کمک می‌کند و در طیف وسیعی از دما و همچنین در حضور آلاینده‌های مختلف مؤثرتر عمل می‌کند. در نهایت به کنترل ویسکوزیته، فیلتراسیون و پایداری دما نیز کمک می‌کند.

مزایا:

این محصول چند منظوره است و می‌تواند در طیف گسترده‌ای از سیستم گل بر پایه روغن مورد استفاده قرار گیرد.

  • پایداری امولسیون را بهبود می‌بخشد و به عنوان یک عامل مرطوب‌کننده ثانویه عمل می‌کند.
  • کنترل ویسکوزیته و فیلتراسیون را فراهم می‌کند.
  • پایداری حرارتی را بهبود می‌بخشد.
  • به طور موثر در طیف گسترده‌ای از دما کارایی دارد و کار می‌کند.

بسته‌بندی:

امولسیفایر اولیه و ثانویه در بشکه‌های 55 گالنی موجود هستند و از درب کارخانه تحویل داده می‌شوند.

ایمنی و جابجایی:

امولسیفایر اولیه و ثانویه باید به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی، با استفاده از تجهیزات حفاظتی و رعایت احتیاط‌های ذکر شده در MSDS استفاده شوند.

تولید کننده امولسیفایر

کیمیاگران سیالات حفاری تولید‌کننده و تامین‌کننده انواع افزایه‌ها و ترکیبات مرتبط با حفاری چاه نفت، گاز، مواد معدنی، فروآلیاژ، مواد شیمیایی، مواد پتروشیمی، پالایشگاهی و انواع ترکیبات مورد نیاز در صنایع مختلف، آماده ارایه خدمات و تولید مواد پایه مختلف صنایع کشورمان است. برای اطلاع از شرایط و قیمت محصولات کیمیاگران سیالات حفاری و به ویژه قیمت امولسیفایر برای حفاری بر پایه روغنی و دیگر افزایه‌ها، با کارشناسان فروش ما از طریق راه‌های ارتباطی وبسایت و شماره‌های تماس  44294982 و 44294981 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *