کربنات سدیم سبک و سنگین

کربنات سدیم سبک و سنگین


سودااش یا سدیم کربنات از مهم­ ترین مواد شیمیایی صنعتی است که به طور گسترده ای در تولید دیگر فرآورده های قلیایی، نمکهای سدیم و . . . مورد استفاده قرار می گیرد. سودااش نام متداول کربنات سدیم بدون آب با کاربرد صنعتی است. سودااش یا سدیم کربنات، نمک سدیم اسید کربنیک است. این ماده در حالت عادی به صورت جامد سفیدرنگ می باشد. سدیم کربنات در مقیاس صنعتی ازطریق فرایند و با استفاده از آمونیاک، سنگ آهک و نمک تولید میشود. یکی از مهمترین کاربردهای سدیم کربنات استفاده از آن در صنعت تولید شیشه است.

کاربرد کربنات سدیم سبک و سنگین در صنعت

مهمترین کاربرد کربنات سدیم در تولید شیشه است.

کربنات سدیم از بین بردن کپک و نیز برای کپک زدایی چوب

کربنات سدیم در کارگاه های آجرپزی به عنوان عامل خمیرکننده

کربنات سدیم جهت تهیه فوری ماکارونی ، در تولید بستنی چوبی

کربنات سدیم به عنوان یک رسانای خوب در الکترولیز عمل می کند.

این ماده با یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت مقابله می کند.

کربنات سدیم به عنوان استاندارد اصلی تیتراسیون اسید و باز به کار می رود.

کربنات سدیم به عنوان نرم کننده ی آب در شست و شوی لباس ها به کار می رود.

کربنات سدیم گاهاً به عنوان یک جایگزین برای سدیم هیدروکسید برای قلیایی کردن.

در بخش شویندها به نام علف شوره (اشنان) دیده می شود و به طور موثری لکه های روغن، گریس، و الکل به عنوان عامل ضد رسوبی از جمله رسوب هایی که در کتری ها و ماشین های بخار در صنایع شوینده ها و صابون ، صنایع رنگ و رنگ سازی ، صنایع نساجی ، چرم سازی ، کاغذ ، صنایع فلزی ، واحدهای تصفیه نمک ، باطریسازی ، ریخته گری و سایر صنایع شیمیایی می باشد.

کاربرد کربنات سدیم

سودااش در فرایندهایی که نیاز به آلکالی دارد نیز مانند کاغذ سازی (۵ %)، صابون وپاک کننده ها (۵ %)، تهیه چسب سیلیکات (۲۰ %)، تصفیه آلومینا و دیگر فلزات غیر آهنی، گوگرد زدایی از دود، متالورژی، کاهش سختی آب و تصفیه آب. میزان کربنات سدیم در پاک کننده های خانگی و صنعتی از۱۰ تا ۴۰% می باشد.